Round #1 - Poule
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 DOWNS Quin FI / MS  NZL 
2 MARTIN Steve WSC  NZL 
3 REYNOLDS Hugh FI  NZL 
4 AMMUNDSEN Brett 10  AS / N  NZL 
5 YOUNGER Ross 16  UFC  NZL 
6 CLARK Bryan 19  HBB / C  NZL 
7 MURFIN Simon   FI  NZL 
Round Scores
Poule #1
On piste 2  at 08:30
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
REYNOLDS Hugh
FI / NZL
1 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0.83 29 17 +12
DOWNS Quin
FI / NZL
2 D3 V5 D1 D3 V5 V5 3 0.50 22 21 +1
MURFIN Simon
FI / NZL
3 D4 D0 V5 D0 D1 D4 1 0.17 14 29 -15
CLARK Bryan
HBB / NZL
4 D3 V5 D4 V5 V5 D3 3 0.50 25 21 +4
MARTIN Steve
WSC / NZL
5 V5 V5 V5 D3 V5 D3 4 0.67 26 18 +8
YOUNGER Ross
UFC / NZL
6 D0 D3 V5 D2 D1 D3 1 0.17 14 24 -10
AMMUNDSEN Brett
AS / NZL
7 D2 D3 V5 V5 V5 V3 4 0.67 23 23 0
Referee(s):
LAMB Vicci
WSC / NZL
CLARKE Rachel
FI / NZL

Round #2 - DE
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 REYNOLDS Hugh FI  NZL  0.83  29  17  +12  Advanced
2 MARTIN Steve WSC  NZL  0.67  26  18  +8  Advanced
3 AMMUNDSEN Brett 10  AS / N  NZL  0.67  23  23  Advanced
4 CLARK Bryan 19  HBB / C  NZL  0.50  25  21  +4  Advanced
5 DOWNS Quin FI / MS  NZL  0.50  22  21  +1  Advanced
6 YOUNGER Ross 16  UFC  NZL  0.17  14  24  -10  Advanced
7 MURFIN Simon   FI  NZL  0.17  14  29  -15  Advanced
Round Scores
Table of 8 Semi-Finals Finals  
       
(1) REYNOLDS Hugh
FI / NZL
 
  (1) REYNOLDS Hugh
FI / NZL
 
(8) -BYE-   
    (1) CLARK Bryan
HBB / NZL
 
(5) DOWNS Quin
FI / NZL
 
  10 - 8
Ref:  CLARKE Steve  FI / NZL 
  (4) CLARK Bryan
HBB / NZL
 
 
(4) CLARK Bryan
HBB / NZL
 
10 - 9
Ref:  CLARKE Rachel  FI / NZL 
 
    (1) MARTIN Steve
WSC / NZL
 
(3) AMMUNDSEN Brett
AS / NZL
 
  10 - 4
Ref:  CLARKE Rachel  FI / NZL 
  (3) AMMUNDSEN Brett
AS / NZL
 
   
(6) YOUNGER Ross
UFC / NZL
 
10 - 6
Ref:  LAMB Vicci  WSC / NZL 
   
    (2) MARTIN Steve
WSC / NZL
 
 
(7) MURFIN Simon
FI / NZL
 
  10 - 5
Ref:  LAMB Vicci  WSC / NZL 
 
  (2) MARTIN Steve
WSC / NZL
 
 
(2) MARTIN Steve
WSC / NZL
 
10 - 2
Ref:  LAMB Vicci  WSC / NZL 
 
   

Final Results
Event finished at 11:45
Place Name Club(s) Country
1 MARTIN Steve WSC  NZL 
2 CLARK Bryan HBB / C  NZL 
3T REYNOLDS Hugh FI  NZL 
3T AMMUNDSEN Brett AS / N  NZL 
5 DOWNS Quin FI / MS  NZL 
6 YOUNGER Ross UFC  NZL 
7 MURFIN Simon FI  NZL