South Island Champs 2015
Open Senior Men's Epee
Sunday, 30 August 2015 - 9:00 a.m.
Last update: 30/08/2015 - 5:42 p.m.
Return to Tournament
Round #1 - Pools
Round Seeding
Seed Name Club Country Class. NRPSSR Rank
1 NIGHTINGALE, Lucian  UCF / MS  NZL 
2 SESUN, Andreas  UCF / MS  NZL 
3 AGNEW, Oliver  NZAF / N  NZL 
4 JENNINGS, Louis  CS / S  NZL 
5 OFFICER, Isaac  FI / MS  NZL  10 
6 RUSHOLME-COBB, Isaac  HVFC / C  NZL  15 
7 MARTIN, Steve  WS  NZL  16 
8 SOARES, Hichel  QS  NZL  18 
9 JENNINGS, David  CS / S  NZL  19 
10 CLARK, Bryan  UHCFC / C  NZL  22 
11 HARWOOD, James  HVFC  NZL  23 
12 FOURIE, Jaco  UCF / MS  NZL  26 
13 BRILL, Jonathan  FI / MS  NZL  27 
14 SEAL, Jonathan  QS  NZL  33 
15 SHEPHERD, Ross  FI / MS  NZL  42 
16 ZHOU, Xin  UCF  NZL  44 
17 GIBSON, Joshua  UCF  NZL  46 
18 LETAILLEUR, Sylvain  UNAT / CS  FRA   
19 BAEN-PRICE, Ty  FI  NZL   
20 MORROW, Caleb  FI  NZL   
21 LOPEZ, Mikhail  FI / CHS  NZL   
22 LOGAN, Xander  FI  NZL   
Round Scores
Pool #1   1 2 3 4 5 6 7 8   V TS TR Ind Pl
SEAL, Jonathan 1   V5 D2 D4 V5 V5 D3 V5    4   29   24   5   4 
ZHOU, Xin 2 D3   D0 D2 V5 D3 D1 V5    2   19   31   -12   6 
RUSHOLME-COBB, Isaac 3 V5 V5   V5 V5 V5 D4 V5    6   34   16   18   1 
NIGHTINGALE, Lucian 4 V5 V5 D1   V5 V5 V5 V5    6   31   17   14   3 
MORROW, Caleb 5 D0 D2 D1 D2   D4 D0 D3    0   12   35   -23   8 
JENNINGS, David 6 D3 V5 D4 D0 V5   D2 V5    3   24   30   -6   5 
OFFICER, Isaac 7 V5 V5 V5 D3 V5 V5   V5    6   33   15   18   2 
LOGAN, Xander 8 D3 D4 D3 D1 V5 D3 D0      1   19   33   -14   7 
Referee(s):
SHACKLETON, Nicola

Pool #2   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
FOURIE, Jaco 1   V5 V5 D4 V5 D1 D3    3   23   18   5   4 
BAEN-PRICE, Ty 2 D1   D0 D1 V5 D2 D0    1   9   28   -19   7 
HARWOOD, James 3 D1 V5   D4 V5 V5 D4    3   24   19   5   3 
SESUN, Andreas 4 V5 V5 V5   V5 D4 V5    5   29   21   8   2 
LOPEZ, Mikhail 5 D1 D3 D1 D4   D2 V5    1   16   29   -13   6 
MARTIN, Steve 6 V5 V5 D3 V5 V5   V5    5   28   18   10   1 
JENNINGS, Louis 7 V5 V5 V5 D3 D4 D4      3   26   22   4   5 
Referee(s):
CLARKE, Steve

Pool #3   1 2 3 4 5 6 7   V TS TR Ind Pl
CLARK, Bryan 1   V5 D2 D1 D4 D1 V5    2   18   22   -4   5 
GIBSON, Joshua 2 D0   D2 D3 D3 D3 D2    0   13   30   -17   7 
AGNEW, Oliver 3 V5 V5   V5 D2 V5 V5    5   27   16   11   1 
SHEPHERD, Ross 4 V5 V5 D3   D3 D0 D0    2   16   24   -8   6 
BRILL, Jonathan 5 V5 V5 V5 V5   D4 D2    4   26   22   4   3 
LETAILLEUR, Sylvain 6 V5 V5 D2 V5 V5   V5    5   27   17   10   2 
SOARES, Hichel 7 D2 V5 D2 V5 V5 D4      3   23   19   4   4 
Referee(s):
MCDONALD, Fiona

Round #2 - Direct Elimination
Round Seeding
Seed Name Club Country Class. V V/M TS TR Ind Status
1 RUSHOLME-COBB, Isaac  HVFC / C  NZL  6 0.86 34 16 +18 Advanced 
2 OFFICER, Isaac  FI / MS  NZL  6 0.86 33 15 +18 Advanced 
3 NIGHTINGALE, Lucian  UCF / MS  NZL  6 0.86 31 17 +14 Advanced 
4 AGNEW, Oliver  NZAF / N  NZL  5 0.83 27 16 +11 Advanced 
5 MARTIN, Steve  WS  NZL  5 0.83 28 18 +10 Advanced 
6 LETAILLEUR, Sylvain  UNAT / CS  FRA  5 0.83 27 17 +10 Advanced 
7 SESUN, Andreas  UCF / MS  NZL  5 0.83 29 21 +8 Advanced 
8 BRILL, Jonathan  FI / MS  NZL  4 0.67 26 22 +4 Advanced 
9 SEAL, Jonathan  QS  NZL  4 0.57 29 24 +5 Advanced 
10 HARWOOD, James  HVFC  NZL  3 0.50 24 19 +5 Advanced 
11 FOURIE, Jaco  UCF / MS  NZL  3 0.50 23 18 +5 Advanced 
12 JENNINGS, Louis  CS / S  NZL  3 0.50 26 22 +4 Advanced 
13 SOARES, Hichel  QS  NZL  3 0.50 23 19 +4 Advanced 
14 JENNINGS, David  CS / S  NZL  3 0.43 24 30 -6 Advanced 
15 CLARK, Bryan  UHCFC / C  NZL  2 0.33 18 22 -4 Advanced 
16 SHEPHERD, Ross  FI / MS  NZL  2 0.33 16 24 -8 Advanced 
17 ZHOU, Xin  UCF  NZL  2 0.29 19 31 -12 Advanced 
18 LOPEZ, Mikhail  FI / CHS  NZL  1 0.17 16 29 -13 Advanced 
19 BAEN-PRICE, Ty  FI  NZL  1 0.17 9 28 -19 Advanced 
20 LOGAN, Xander  FI  NZL  1 0.14 19 33 -14 Advanced 
21 GIBSON, Joshua  UCF  NZL  0 0.00 13 30 -17 Advanced 
22 MORROW, Caleb  FI  NZL  0 0.00 12 35 -23 Advanced 
Round Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals
           
(1) RUSHOLME-COBB, Isaac           
  (1) RUSHOLME-COBB, Isaac         
(32) -BYE-            
    (1) RUSHOLME-COBB, Isaac       
(17) ZHOU, Xin    15 - 7        
  (16) SHEPHERD, Ross         
(16) SHEPHERD, Ross  15 - 5          
      (8) BRILL, Jonathan     
(9) SEAL, Jonathan      15 - 14      
  (9) SEAL, Jonathan         
(24) -BYE-            
    (8) BRILL, Jonathan       
(25) -BYE-    15 - 7        
  (8) BRILL, Jonathan         
(8) BRILL, Jonathan            
        (4) AGNEW, Oliver   
(5) MARTIN, Steve        15 - 5    
  (5) MARTIN, Steve         
(28) -BYE-            
    (5) MARTIN, Steve       
(21) GIBSON, Joshua    15 - 9        
  (12) JENNINGS, Louis         
(12) JENNINGS, Louis  15 - 6          
      (4) AGNEW, Oliver     
(13) SOARES, Hichel      15 - 11      
  (13) SOARES, Hichel         
(20) LOGAN, Xander  15 - 7          
    (4) AGNEW, Oliver       
(29) -BYE-    15 - 11        
  (4) AGNEW, Oliver         
(4) AGNEW, Oliver            
          (3) NIGHTINGALE, Lucian 
(3) NIGHTINGALE, Lucian          15 - 12  
  (3) NIGHTINGALE, Lucian         
(30) -BYE-            
    (3) NIGHTINGALE, Lucian       
(19) BAEN-PRICE, Ty    15 - 10        
  (19) BAEN-PRICE, Ty         
(14) JENNINGS, David  15 - 8          
      (3) NIGHTINGALE, Lucian     
(11) FOURIE, Jaco      15 - 13      
  (11) FOURIE, Jaco         
(22) MORROW, Caleb  15 - 9          
    (6) LETAILLEUR, Sylvain       
(27) -BYE-    15 - 10        
  (6) LETAILLEUR, Sylvain         
(6) LETAILLEUR, Sylvain            
        (3) NIGHTINGALE, Lucian   
(7) SESUN, Andreas        15 - 10    
  (7) SESUN, Andreas         
(26) -BYE-            
    (10) HARWOOD, James       
(23) -BYE-    15 - 14        
  (10) HARWOOD, James         
(10) HARWOOD, James            
      (10) HARWOOD, James     
(15) CLARK, Bryan      15 - 13      
  (15) CLARK, Bryan         
(18) LOPEZ, Mikhail  15 - 13          
    (15) CLARK, Bryan       
(31) -BYE-    15 - 10        
  (2) OFFICER, Isaac         
(2) OFFICER, Isaac            
           
Final Results
Event classification: E1
Place Name Club Country Class. Earned
1 NIGHTINGALE, Lucian UCF  NZL  E15 
2 AGNEW, Oliver NZAF  NZL   
3T BRILL, Jonathan FI  NZL   
3T HARWOOD, James HVFC  NZL   
5 RUSHOLME-COBB, Isaac HVFC  NZL   
6 MARTIN, Steve WS  NZL   
7 LETAILLEUR, Sylvain UNAT  FRA   
8 CLARK, Bryan UHCFC  NZL   
9 OFFICER, Isaac FI  NZL   
10 SESUN, Andreas UCF  NZL   
11 SEAL, Jonathan QS  NZL   
12 FOURIE, Jaco UCF  NZL   
13 JENNINGS, Louis CS  NZL   
14 SOARES, Hichel QS  NZL   
15 SHEPHERD, Ross FI  NZL   
16 BAEN-PRICE, Ty FI  NZL   
17 JENNINGS, David CS  NZL   
18 ZHOU, Xin UCF  NZL   
19 LOPEZ, Mikhail FI  NZL   
20 LOGAN, Xander FI  NZL   
21 GIBSON, Joshua UCF  NZL   
22 MORROW, Caleb FI  NZL   
Note: Earned classifications are not official until recorded by the USFA National Office.
Live results generated by Fencing Time v3.0 tournament software: www.FencingTime.com